Thursday, October 30, 2008

Winko - Winogrona Białe

Dzisiaj rozpoczynam winko białe, półsłodkie (12-15%) z winogron białych - zakupionych w markecie (jaki typ nie wiem - zakupione w promocji po 3.99 w Tesco) . 2 dni wcześnej przygotowałem matkę drożdżową z drożdży płynnych Tokay Biowinu.

Składniki (Nastaw na 14 L):
9 Kg winogron
2 Kg cukru
7 L wody
3 g pożywki

Winogronka szypułkujemy :) Co zajmuje około pół godziny jeżeli robi się to w 2 osoby. Po oszypułkowaniu winogronka wyglądają tak:


























Następnie do wanny z nimi i płuczemy.


















Po opłukaniu winogronka należy zgnieść. Ja do tego użyłem wstępnie dloni, a następnie mieszarki do zaprawy budowlanej (którą specjalnie kupiłem do mieszania moszczu). Po wymieszaniu wygląda tak:






















Wstępnie chciałem dodać całą wodę + drożdże + pektopol jednak na opakowaniu pektopolu napisane jest aby dodać 3L wody max. Więc do fermentatora dodaję 3L wody zakupionej w markecie - żywiec. Wodę mieszam z wrzątkiem aby osiągnęła temperaturę 28-30 stopni celcjusza. Całość zakrywam szmatką i obwiązuję aby uszczelnić (w tym przypadku skończył mi się sznurek - więc obwiązuję wstążką). Wygląda to tak:































Jutro po około 12-19 h planuję dodać pozostałą część wody + cukier do 20 BLG, wlewam do balonu i czekam na fermentację. Po przefermentowaniu 20 BLG (kiedy będzie 0 - 5) zleję z balonu część moszczu i rozpuszczę w nim pozostały cukier.

----


Minęło 19h i wyciskam winogronka. Muszę przyznać, że pektopol to świetny wynalazek - jak to już ktoś wcześniej powiedział - najlepszy przyjaciel winiarza. Winogronka puściły soczek aż miło, hektolitry rzekłbym :). Zlewam soczek do osobnych garnków.























BLG roztworu sok z 9kg winogron + 3l wody wynosi 10. Po zlaniu soku czyszczę fermentator i zlewam caly sok do fermentatora. Dodaję 4L wody i mierzę cukier, 4BLG. Do tego wszystkiego dodaję 2Kg cukru, który był zaplanowany w przepisie - po dodaniu cukru jest dokładnie 20 BLG.
Balon z nastawem wygląda tak:





























Balon jest wypełniony nadmiernie, i boję się że wykipi przez rurkę :) więc czyszczę fermentator (którego nie zamierzam używać już przez jakiś czas) i wstawiam do niego balon. Jeżeli wykipi to przynajmniej nie narobi bałaganu :)





























------------------
1 Listopada - winko pracuje aż miło, zresztą sami zobaczcie:





























Piękny kożuszek drożdżowy zebrał się już w górnej części balonu. Korzuszek ma kolor biało - brązowy. Na chwilę obecną kożuszek ma wysokość 4 cm. Do pełnego balonu zostało 5 cm. Może nie wykipi. Poprzednie wino z winogron marketowych robiłem z winogron czerwonych i wyglądało to tak samo - ale po utworzeniu wstępnej piany później już się nie podnosiła. Fermentacja w chwili obecnej przebiega bardzo intensywnie, bąble lecą 2-4 razy na sekundę. Temperatura otoczenia 22 stopnie celcjusza.

----

Obliczanie % :)

Mamy 4 BLG w roztworze do fermentowania. (40g/L - przed dodaniem cukru). Moszczu jest jakieś 14L (woda+sok+planowany cukier 1kg = 0.6 L). Więc całkowita ilość cukru w tym nastawie to 40g*14L = 560g (56dkg). Teraz obliczamy ilość cukru jaką powinniśmy dodać aby osiągnąć planowany % z wzoru:

P * 17 (stała) * V = C

gdzie:
P - zamierzany procent [%]
17 - stała
V - objętość CAŁEGO nastawu (moszcz + woda (+ cukier))
C - potrzebna CAŁKOWITA ilość cukru.

W tym przypadku powiedzmy planujemy 12%.
12 * 17 * 14 = 2,856 Kg
Do moszczu dodaliśmy 2 Kg, 560 g w roztworze już było, z obliczeń więc wynika, że powinniśmy dodać jeszcze 296g cukru. Taką ilość dodam po około 3-5 dniach kiedy obecny cukier już trochę się przerobi. Najlepiej dodać kiedy BLG = 0. Cukier dodajemy oczywiście w roztworze moszczu.

----

Prawidłowo powinno obliczać się ilość cukru PRZED DODANIEM CZEGOKOLWIEK czyli zaraz po wyciśnięciu z owoców (można użyć sokowirówki do pozyskania soku do badań :)). Ja używam tutaj 14L i soku+woda bo nie zmierzyłem cukru w owocach. Można by przeliczyć np cukier w 8 L soku jaki pozyskałem w pierwszej fazie czyli 10 BLG. Wyglądało by to tak: 100 g/l * 8L = 800 G
Więc na 12% przy 14L nastawie zamiast odjąć 560g należałoby odjąć 800, dlatego winko może być ciut mocniejsze tj 12-15%, a nie równe 12%.



----


4 listopada - fermentacja trwa w najlepsze, bulka aż miło. Kilkanaście razy na minutę, ale piana się już odrobinę "ustabilizowała". Drożdże przerobiły cukier z 20 BLG na 6. Dodałem ostatnią porcję cukru (300 g) i zostawiam teraz na łasce drożdżaków :)


----

15 listopada - winko bulgocze już znacznie wolniej. Większość drożdżaków opadła już na dno tworząc piękny osad. Myślę, że winko przechodzi powoli w stan fermentacji cichej.






---
23 listopada - winko jakby się klarowało. Niezbyt dobre w smaku - rozwodnione jakby... sprawdziłem baling -3. Dosypałem 0.5 Kg cukru - zmętniało - zaczęło pracować.
---
30 listopada - winko pracuje jakby chciało a nie mogło. Zlałem znad osadu - ściemniało - myślę, że się utleniło. Wlałem ponownie do balona - kolor - lekki karmel. Smak nadal kiepski - szmaciany. Winko jest słodkie 4BLG. Zostawię do końca tygodnia - raz na jakiś czas widać pyknięcie - winko ponownie wytrąca osad - pod koniec tygodnia dodam siarkę.

No comments: